Faktoriál je funkcia, ktorá priradí každému kladnému celému číslu x také číslo, ktoré sa rovná súčinu všetkých čísel menších alebo rovných x. Definícia faktoriálu:
n! = n * (n -1) * (n - 2) *. . . * 2 * 1
Faktoriál má jeden špeciálny prípad, a to: 0! = 1
Bacha na to: Funkcia faktoriál rastie rýchlejšie, než akákoľvek exponenciálna funkcia. Preto sa vyvarujte vypočtu pre veľke císla.
Ukážeme si ako jednoducho vyčitať rozne informacie o pc použitím System.Management WqlObjectQuery
Predstavíme vám jednoduchý a funkčný kód ktorý stiahne súbor z FTP servera cez PROXY a nakopíruje ho do vybranej cesty na vase PC.
Ovládanie servomotora priamo z Arduino je pomerne jednoduché. Na ovládanie serva využívame PWM (pulse width modulation). Polohu serva nám bude určovať strieda. Striedu definujeme ako pomer doby trvania aktívneho stavu voči perióde (dobe opakovania sa) javu. Môžeme použiť ľubovolné servo. Avšak, niektoré môžu vyžadovať oveľa viac prúdu než Arduino môže poskytnúť. Preto v našom príklade použijeme servo HS55.
V tomto článku si ukážeme ako použiť FREE RTOS v arduino. Rozblikame si 2 LEDky paralelne. Jednou budeme blikať každých 300ms a druhou 1000ms. Vyzerá to jednoducho? Skúste si to bez FreeRTOS.
Príklad zakomponovania tzv. resources (zdrojových súborov) do spustiteľných aplikácií. Hra - sedma. Pridám opäť ďalší príspevok pre programátorov jednoduchých hier. Rozhodol som sa zverejniť ďalšie svoje kódy kartovej hry sedma napísané v DELPHI 7 Personal freeware.
Po dlhom čase pridáme opäť príspevok pre programátorov hier - v tomto prípade je hra napísaná v DELPHI.
Rozhodol som sa zverejniť jeden z dávnych kódov napísaných v DELPHI 7 Personal freeware.
Singleton je jedným z najznámejších návrhových vzorov. Singleton je trieda, ktorá dovoli vytvoriť iba jednu inštanciu samej seba. Využijeme ho pri riešení problémov, kedy je potrebné, aby v celom programe bežala iba jedna inštancia triedy. Poskytne k nej globálny prístupový bod.
Anódu LED pripojíme pomocou 220 ohmového rezistoru k PINu číslo 13. Katódu (kratšia nožička) pripojíme ku GND. V ďalšom kroku pripojíme Arduino k PC a naprogramujeme ho.
V mnohých prípadoch by ste mali používať "Pascal case". To znamená, že prve písmeno každého slova v názve je veľké. Túto notáciu dodržujeme pri názvoch tried, namespace, public metódach, public properties, atď.
Príklad použitia triedy v cpp. V našom kóde si vytvoríme triedu, ktorú nazveme programming s jednou premennou a dvoma funkciami. V Main vytvoríme objekt triedy a zavoláme vytvorené funkcie.
Malá konzolová aplikácia - ako sme voľakedy dávno programovali. Trochu si pripomenieme nižšie programovanie v jazyku C. Budeme programovať prapôvodným spôsobom v ANSI C.
V numerickej matematike je Hornerova schéma ( tiež Hornerov algoritmus či Hornerova metóda ) názov algoritmu pre efektívne vyhodnocovanie polynómov. V tomto článku sa pokúsime vytvorit program, ktorý vypočíta korene polynómu n-tého rádu pomocou Hornerovej schémy.
Malý príklad, malá formulárová aplikácia v C# - ako sa dá ovládať viac listboxov jedným tlačidlom.
Ako spraviť android aplikáciu, ktorá sa spustí hneď po nabootovani androidu - po zapnutí telefónu? Je to veľmi jednoduché, ukážeme si ako. Vytvoríme si nový prázdny android projekt. V projekte sa nachádza trieda MainActivity.java