Zdravím databázových programátorov.
Dnes si ukážeme zopár malých príkladov, ako vygenerovať jednoduché zoznamy čísel, dátumov, časov a písmen (abecedy). Tieto zoznamy sú generované pomocou SQL príkazov bez pomoci čítania dát z tabuľky.
Malý príklad, ako rýchlo porovnať, či dve tabuľky so zhodnou štruktúrou majú rovnaký počet riadkov s rovnakým obsahom. Príklad som testoval v prostredí Oracle 11g.
Ďalšie užitočné pohľady pre tabuľkové priestory a databázový priestor. Určite sa tieto pohľady môžu zísť vývojárovi pod ORACLE databázami a databázovému administrátorovi. Pohľady sú ladené v prostredí ORACLE 11g.
Predstavíme vám niekoľko užitočných pohľadov pre tabuľky, obmedzenia (constraints) a odkazy (referencie) na tabuľky. Určite sa tieto pohľady môžu zísť vývojárovi pod ORACLE databázami. Pohľady sú ladené v prostredí ORACLE 11g.
Malý názorný príklad, ako vyvolať storovanú procedúru cez databázový link. Znamená to to, že ju chceme vyvolať z inej databázy cez tzv. databázový link.
Konverzie medzi číselnými sústavami by sa mohli zdať komplikované, ale databázový systém ORACLE disponuje veľmi silnými funkciami "TO_CHAR" a "TO_NUMBER",
ktoré nám v oblasti konverzií čísel veľmi uľahčujú život.
Ukážeme si jednoduchý príklad, ako sa dá vymazať veľký počet riadkov z tabuľky v celkom krátkom čase. Mnohí začínajúci programátori napíšu:
Mnohokrát nastane pre databázového programátora situácia, keď potrebuje vymazať z tabuľky určité skupiny záznamov. Záznamy samozrejme musia spĺňať nejakú spoločnú podmienku, na základe ktorej je možné potom duplicitné záznamy z tabuľky vymazať. Rozhodol som sa zozbierať a uverejniť pár príkladov spoločne vykonávajúcich rovnakú vec, popísať ich a ponúknuť čo najoptimálnejší príklad.
Zdravím databázových programátorov. Predpokladám, že čitateľ tohto príspevku vie, čo je index ako objekt na tabuľke, ak nie, zjednodušene povedané, ide o objekt pridružený k tabuľke a slúži na rýchle hľadanie dát a rýchle triedenie dát v tabuľke. Ďalej predpokladám, že programátor ovláda SQL v prostredí Oracle 11g.
Zdravím databázových programátorov.
Programátori, ktorí programujú databázové aplikácie sa už mnohokrát stretli s problémom, ako efektívne vyriešiť problém s vložením viacerých záznamov do "cieľovej" tabuľky z inej "zdrojovej" tabuľky s tým, že pred vložením záznamu do "cieľovej" tabuľky sa skontrolujú záznamy na duplicitu.